Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Žena dle islámu nesmí pracovat?

Velice diskutabilní téma nejen mezi nemuslimy, ale i mezi samotnými muslimy, hrají zde totiž velkou roli názory na základě zvyků a tradic. 
Podle náboženství žena nemusí pracovat celý život, protože otec, manžel nebo syn – je povinen se o ni postarat. A žena má plné právo se toho dožadovat, tudíž může celý život sedět doma (nepracovat) a dostávat peníze (pro svou vlastní potřebu).
Nyní si znovu zopakujeme, ženy dle islámu nemusí pracovat, to je pro jejich pohodlí a prostor pro péči o rodinu/děti, ale neexistuje žádný důkaz, kde by Bůh ženám pracovat zakazoval.

Žena, která pracuje, není povinna finančně přispívat do domácnosti, pokud to udělá, je to její dobrá vůle a Bůh ji za to odmění, inshAllah. Peníze, které si vydělá, jsou pouze její a nemusí nikomu oznamovat, kolik peněz má ani co s nimi udělá.
Každopádně – všichni muslimové by měli hospodařit s penězi racionálně, neboť za ně mají zodpovědnost, zbytečné mrhání penězi není správné.

Muži mají naopak povinnost finančně zajistit svou rodinu, ochránit ji a poskytnout tu nejlepší péči, kterou dokáží (podílí se na výchově svých dětí, to je samozřejmostí).

Proč ženy nemusí pracovat?

V islámu je velmi důležitá výchova dětí, toto je úloha žen, neboť jako matky mají na dítě mnohem větší vliv než otec. Úklid, vaření a jakékoliv jiné domácí práce – nejsou náboženskou povinností, pokud tak udává zvyk ve společnosti – žena má právo na to mít uklízečku nebo kuchařku. Pomáhat s domácími pracemi může klidně i manžel, proč by taky ne, je to dokonce sunna (tradice proroka Muhammeda). Jestliže ale žena ráda vaří a s radostí se věnuje domácnosti sama, je to také v pořádku a bude za své úsilí odměněna, inshAllah.

Žena v domácnosti se tak celý svůj život věnuje především a hlavně dětem, což ale neznamená, že by se nemohla věnovat sobě a svým zálibám (sport, kino, ruční práce, akce s přáteli…). Klidně může vykonávat i menší práci tzv. z domova (účetní, editorka, kadeřnice, kosmetička, cukrářka…), kde si je svou paní a počet pracovních hodin, který je pochopitelně minimální, si určuje sama. V případě, kdy mají rodinný podnik, může svůj čas věnovat i tomu. Dále se může věnovat různým charitám a pracím, které jsou přínosné pro společnost a nemusí být za mzdu. A záleží na každé ženě, jak moc je aktivní a co ji baví.

Zaostalé názory?

Najdou se názory – žena, která pracuje, není dobrá žena/muslimka a nebude ani dobrá matka. Upozorňuji, tyto názory zdaleka nejsou jen ze strany mužů, ale právě hlavně ze strany některých žen. Správná muslimka dle těchto názorů chodí ven pouze s manželem, nějaké vlastní aktivity či zájmy mimo domov, to je zkrátka tabu.

Můj osobní pohled na věc – jestli ony jsou takto šťastné a vyhovuje jim tento životní styl, proč ne, je to každého věc. Problém ale začíná ve chvíli, kdy tohle všechno vnucují ostatním.

Z islámského hlediska jsou tyto názory samozřejmě nesmysl. Lidé by se měli vzdělávat a zdokonalovat, nikde není napsané – jen muži. Manželka proroka Muhammeda, Khadídža, byla úspěšná obchodnice, dcera Fatima též pracovala, měla děti i manžela. Další manželka Proroka, Ájša, vyučovala islám.
Opustit dům bez manžela nebo mahrama není všeobecně v islámu zakázané. Co se týče cestování, na to jsou názory učenců a každý ať se přikloní k tomu, co mu přijde logičtější.

Naprosto v každé muslimské zemi najdeme pracující ženy. Jsou to lékařky, zdravotní sestry, učitelky, prodavačky, policistky apod. Vzdělanost žen, obzvlášť ve zdravotnictví, je v muslimských zemích velmi žádána právě proto, aby žena mohla klidně a spokojeně navštívit lékařku, ne lékaře (gynekologie, zubařka, pediatr atd.).
Muslimky pracují i v nemuslimských zemích.

Chování muslimů v zaměstnání?

Všeobecně v životě každého muslima platí pravidla, na která by neměl zapomenout, nejde o to, zda je to žena či muž, zkrátka vše s rozumem.
Je důležité udržet si odstup a profesionální přístup ke svým zaměstnancům, kolegům, klientům, pacientům, zákazníkům, ale i spolužákům atd. Vykonat práci, kterou má člověk vykonat a nepřekračovat hranice, což znamená, nedělat zbytečně věci, které každého mohou snadno přivést k hříchům. Člověk je stále jen člověk.
Dále je logické – práce v baru, na diskotéce, v casinu, apod., není vhodná pro muslima. Každý muslim by si měl vybírat takovou práci, která je v souladu s islámem.

Jestliže žena pracuje nebo ne, je každého soukromá věc a záleží na domluvě manželů podle toho, co jim vyhovuje – jejich představa o rodině i manželství. Nikomu jinému do toho nic není a nikdo nemá žádné právo se jakkoliv plést do soukromí ostatních. 

A Bůh ví nejlépe.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama