Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Zahalování – hidžáb

Kolem zahalování muslimek je spousta otázek. Zahalování patří do náboženství, možná se setkáte s některými názory od samotných muslimů – hidžáb nepatří do islámu, protože není přesně nikde zmínka v Koránu o tom, jak má zahalení vypadat. Dle mého názoru je toto tvrzení nelogické, v Koránu také nemáme nikde přesně popsané, jak mají vypadat například modlitby, ale známe to z praxe proroka Muhammeda. Zahalování patří i do křesťanství a judaismu. 

„Proroku, řekni manželkám svým, dcerám svým i věřícím ženám, aby přitahovaly k sobě své závoje! A toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy. A Bůh je odpouštějící, slitovný.” Korán 33:59

„A řekni věřícím ženám, aby cudně klopily zrak a střežily svá pohlaví a nedávaly na odiv své ozdoby kromě těch, jež jsou viditelné. A nechť spustí závoje své na ňadra svá. A nechť ukazují své ozdoby jedině svým manželům nebo otcům nebo tchánům nebo synům nebo synům svých manželů nebo bratřím nebo synům svých bratří či sester anebo jejich ženám anebo těm, jimž vládne jejich pravice, nebo služebníkům, kteří nemají chtíče, anebo chlapcům, kteří nemají pojem o nahotě žen. A nechť nedupou nohama, aby lidé postřehli ozdoby, které skrývají. A konejte všichni pokání před Bohem, ó věřící, snad budete blažení!” Korán 24:31

Dále je velmi důležité, abych zdůraznila – každá žena by se měla zahalovat – protože sama chce! Ne kvůli manželovi, ne kvůli rodině, ale pouze kvůli Bohu – uposlechne Jeho nařízení. Rozhodnutí je na každé ženě/dívce a nikdo by jí do toho neměl kecat či ji donucovat! A každý by si měl uvědomit – hidžáb neznamená „svatost“, i zahalená žena je stále jen člověk, který hřeší a dělá chyby. 

Proč některé rodiny dávají hidžáb malým dívkám?

Ano, existují rodiny, které malým dcerám hidžáb dávají každý den a samozřejmě je zde otázka, jestli ho ta dívka dokáže obhájit a zda ví, proč ho vůbec nosí.
Také jsou rodiny, které dávají malým dcerám hidžáb občas, aby si na něj dívky zvykly. Například v mešitě, nebo když jde s maminkou do města. Ony si ho většinou oblékají samy, chtějí být jako maminka, což je přirozené a normální. S tímto souhlasím, je to taková příprava a až se rozhodne, že ho chce nosit, nebude to pro ni tolik těžké.

26A9325D-56B3-4CE4-BE22-BE07BF37944D 193995EF-8866-4F2B-B022-3D7FF43A4225 C42D19BC-7CE2-42D8-87EC-5DBDCD1F4032 ED3DDE5E-D368-46E9-B88E-721C09AA1C69

V jakém věku se má muslimka zahalovat?

Z islámského hlediska by se měla muslimka zahalovat až bude dostatečně vyspělá, což znamená – už je zralou ženou a stává se tak pro muže sexuálně přitažlivou. Znakem dospělosti a následné odpovědnosti člověka před Bohem je – u ženy první menstruace a u muže první poluce.

Proč některé rodiny doslova vnucují dcerám hidžáb a zavrhují je, když ho nosit nechtějí?

I toto existuje a je to velmi špatné chování. Řekla bych, známe to také, co by na to přeci řekli naši sousedé či komunita. To jsou takové ty stupidní názory a zvyky některých lidí, kteří vůbec nekoukají ani tak na náboženství, jako na to, co o naší rodině řeknou ti ostatní! O ničem jiném to není, můj názor.

Proč se některé muslimky zahalují úplně a některým jsou vidět ruce a obličej?

Každá žena by se měla rozhodnout sama, jakým způsobem chce chodit zahalená. Pokud si vybere jen hidžáb, je to v pořádku a pokud si vybere niqab/burku – přiklání se k názoru, že největší ženská krása je v obličeji, je to také naprosto v pořádku.

2F504C13-7739-439E-90E6-98C6FFD9CEDA 0259828B-20B4-4496-B778-1EFD3CCD4B29 08358D4B-ACA8-42A0-9766-2BEAE6855C8A E7441F85-8EDA-4106-A9D7-7F45F4CA459A

Jaký je smysl zahalování? Proč musíte ukazovat, že jste muslimky, nemůžete víru mít jen v srdci?

Hidžáb je identita každé muslimky, chrání tím sebe před nechutnými řečmi a sexuálním obtěžováním (řeč je o obtěžování, ne o násilném trestném činu, pokud někdo někoho znásilní, je to narušený člověk a nezáleží na oblečení oběti). Obtěžování existuje všude. Ano, někteří muži si jaksi myslí, že mají právo komentovat ženskou krásu. Děje se to v ulicích, kde muži na ženy pískají, pokřikují a mají nepříjemné řeči (vulgární slova, sexuální návrhy apod.), také v různých podnicích, ale dokonce i v zaměstnání. Někdy dojde i k fyzickému kontaktu, kdy muž například ženu plácne přes zadek. Proč, protože na ni nahlíží jako na sexuální objekt, což islám jasně odmítá a snaží se ženy chránit. Výjimkou nejsou ani muslimské země. Jsou státy, ve kterých pokud žena není „dostatečně“ zahalená, někteří muži si myslí, že mají právo na to ji obtěžovat! A proto v těchto místech je zákon, který ukládá povinnost nosit hidžáb nebo se zahalovat (Saúdská Arábie, Írán, dříve snad i Afghánistán). Z jejich pohledu jde o opatření, aby se předešlo případným obrovským problémům, protože ta společnost je jiná, jiná kultura, jiná mentalita a pokud si někdo něco dovolí na ženu, řeší to celá rodina. V mnoha případech rodina převezme spravedlnost do vlastních rukou a následky jsou fatální. A když už jsem u takového tématu, existuje kampaň s hashtagem a názvem #metoo, kde ženy z různých koutů světa popisují své životní příběhy o tom, jak byly obtěžovány. Něco více o tom například zde: https://www.hatefree.cz/blo/hf-zpravy/2406-metoo

A co nadávky, které si některé muslimky vyslechnou v Evropě?

To je něco jiného, muslimové si vyslechnou spoustu nadávek kvůli své víře, ale to existovalo vždy, i za doby proroka Muhammeda.

Musí ženy nosit jen černé pytle?

Ženy jsou ženy a ke každé ženě patří i záliba ráda se oblékat a nosit věci, ve kterých je spokojená a cítí se dobře. Muslimka si může zvolit barvu svého hidžábu jakou chce, většinou se to střídá a různě kombinuje s botami, kabelkou či brýlemi. I muslimky, které nosí „černé pytle“ a niqab, si vybírají velmi kvalitní materiál a mají šaty různě zdobené. Také se zahalování přizpůsobuje zaměstnání nebo studiu tak, aby se muslimka cítila pohodlně, neporušovala žádný kodex a přitom byla stále zahalená. Takže každá dle svých možností.

665D5F88-AE52-44A3-A27D-60778F9A1B1E 8DD1A187-32F7-46FE-977B-FA02F79B5175

7AE3D025-2B27-4211-9249-333F99BE3E73 38A6C653-E1E4-4B72-899D-00AB14D3FEE1

Je správné, pokud se muslimky nezahalují?

Existuje spousta muslimek, které se nezahalují, nejen v Evropě atd., ale i v muslimských zemích a nikdo je tam za to nevraždí (Alžírsko, Turecko, Maroko, Tunisko, Libanon, Kazachstán, Albánie, Bahrajn atd.) Ta společnost je na to zvyklá a každá muslimka má svůj důvod, proč zahalená nechodí, je to záležitost mezi ní a Bohem. Nikomu do toho nic není a nikdo nemá právo ji soudit, zda je dobrá muslimka či nikoliv, jen Bůh ví. 

A co muži, ti nemají žádná nařízení?

Muži nesmí nosit hedvábí, zlato a dlouhé oblečení, které by tahali po zemi. Část těla – od pupku ke kolenům – se musí zahalovat, protože tato část je sexuálně přitažlivá. V islámu tzv. mužská aura.

A všeobecně platí – muslimové by se měli oblékat skromně a cudně. Neměli by se povyšovat nad druhými, neboť před Bohem jsme si jako lidé všichni rovni a i kdybychom byli nejbohatšími lidmi světa, v Den soudný bohatství bude každému k ničemu.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama