Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Ramadán

Ramadán je požehnaný měsíc a jeden z pěti pilířů islámu. Muslimové drží půst od úsvitu do západu slunce. To znamená – nikdo nepije a nejí. Ano, patří k tomu i pití, spousta nemuslimů si totiž myslí, že pít můžeme, tak skutečně nemůžeme. Během půstu je zakázán také pohlavní styk. 

„Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení. Kdo z vás spatří na vlastní oči měsíc, nechť se postí! Ten z vás, kdo je nemocen nebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později; Bůh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné. Dodržujte plně tento počet a chvalte Boha za to, že správně vás vede – snad budete vděční!”

Korán 2:185

Půst v ramadánu je povinný pro každého zdravého člověka. Půst nemusí držet jen starci, těhotné – kojící ženy, nemocní lidé a člověk na cestách. Ženy, které mají/dostanou menstruaci, půst držet nesmí, přeruší tedy a po skončení se opět postí. 

Děti půst držet nemusí, půst se drží až v dospělosti. Některé děti si to ale zkouší během dne (pokud chtějí, drží půst pár hodinek), aby byly na půst zvyklé.

Ramadán není ale jen o půstu, je to měsíc Koránu a modliteb, muslimové tedy více čtou Korán, dochází večer do mešity, aby se zúčastnili večerní dobrovolné modlitby (tarawíh), která následuje po poslední povinné modlitbě (išá). Doba, kdy se všichni snaží více praktikovat své náboženství, vzájemně se navštěvují a večeří společně (iftar – přerušení půstu). Čas, ve kterém muslimové rozdávají dobro (almužna, pomoc, usmíření atd.), usilují o to být lepším člověkem a záměrem je, aby si každý uvědomil, pokud zvládneme dělat dobré skutky jeden měsíc, dokážeme to i po celý rok.

Co se stane, pokud muslim nedrží půst, protože se mu nechce? To já nevím, každý je před Bohem zodpovědný sám za sebe.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama