Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Ramadán

Ramadán je požehnaný měsíc a jeden z pěti pilířů islámu. Muslimové drží půst od úsvitu do západu slunce. To znamená, že nikdo nepije a nejí. Ano, patří k tomu i pití, spousta nemuslimů si myslí, že pít můžeme, tak nemůžeme. Doplňuji – během půstu je zakázán také pohlavní styk. 

„Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení. Kdo z vás spatří na vlastní oči měsíc, nechť se postí! Ten z vás, kdo je nemocen nebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později; Bůh si přeje vám to usnadnit a nechce na vás obtížné. Dodržujte plně tento počet a chvalte Boha za to, že správně vás vede – snad budete vděční!”

Korán 2:185

Půst v ramadánu je povinný pro každého zdravého člověka. Půst nemusí držet jen starci, těhotné – kojící ženy, nemocní lidé a člověk na cestách. Ženy, které mají/dostanou menstruaci, půst držet nesmí, přeruší tedy a po skončení se opět postí. 

Děti půst držet nemusí, půst se drží až v dospělosti. Některé děti si to ale zkouší během dne (pokud chtějí, drží půst pár hodinek), aby byly na půst zvyklé.

Ramadán není ale jen o půstu, je to měsíc Koránu a modliteb, muslimové tedy více čtou Korán, dochází večer do mešity, aby se zúčastnili večerní dobrovolné modlitby (taraweeh/tarawíh), která následuje po poslední povinné modlitbě (isha/išá). Doba, kdy se všichni snaží více praktikovat své náboženství, vzájemně se navštěvují a večeří společně (iftar – přerušení půstu). Čas, ve kterém muslimové rozdávají dobro (almužna, pomoc, usmíření atd.) a záměrem je, aby si člověk uvědomil, že když zvládneme dělat dobré skutky jeden měsíc, dokážeme to i po celý rok.

Co se stane, pokud muslim nedrží půst, protože se mu nechce? To já nevím, každý je před Bohem zodpovědný sám za sebe.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama