Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Proč si žena dle islámu nesmí vzít nemuslima?

Ať už se to někomu líbí nebo nelíbí, většina mužů se vždy považovala a stále považují za hlavu rodiny a většina žen se považuje za ty chytřejší, které tiše tahají za nitky. Ale žena je hlavně také ta, která pro klid v rodině udělá maximum a v mnoha ohledech je schopna polevit nebo ustoupit úplně. Bůh tohle ví nejlépe a nejspíš možná proto zakázal, aby si muslimka vzala nemuslima, jen On ví. 

Život s nemuslimským manželem ženu stoprocentně v mnoha směrech ovlivní a tvrdit, jak on ji miluje a plně respektuje, je sice pěkné, ale člověk na začátku vztahu vidí všechno růžově. Každý se v životě posouvá vlastním směrem a nelze to nikomu vyčítat. Zamilovanost netrvá věčnost a časem člověku věci, které dřív respektoval a toleroval, mohou lézt na nervy – což pochopitelně může být na obou stranách. 

Společné modlitby, držení půstu, vzdělávání a vzájemná podpora v praktikování islámu, to všechno patří do života muslimského manželství. Manželé také hledají řešení svých případných problémů v islámu, neboť to, co řekl Bůh, by měl muslim přijmout. V manželství s nemuslimem může žena na něco takového zapomenout a je to obrovské riziko pro ni, její víru i samotné praktikování islámu. Uvědomme si, nemuslim nikdy nebude dodržovat halal, haram a nebude uznávat ani islámská práva manželky. Proč by to proboha také dělal, když neuznává celé náboženství? A aby muslimka kvůli manželovi přestala praktikovat své náboženství, to je nepřípustné.

Reklama

Z mého pohledu největší problém nastává v případě, kdy manželský pár založí vlastní rodinu. Žena je nějakou dobu schopna udržet si svůj islámský způsob života, pokud jde o dostatečně silnou osobnost, ale dítě patří i otci a ten těžko připustí, aby děti byly automaticky muslimové po matce a samozřejmě nebude souhlasit ani s islámskou výchovou. A už vůbec ne v případě, následuje-li on sám náboženství, kde musí potomci převzít jeho víru. I kdyby na začátku vztahu souhlasil, vždy se najde něco, co později vyvolá hádky a dlouhodobé dusno, které může vést klidně i k rozvodu. V takové situaci žena může podlehnout nátlaku a přistoupit na neislámskou výchovu dětí.

Dítě samozřejmě v dospělosti rozhodne samo o svém životě i víře, nikdo neví – co bude, ale základem pro každého muslima je – předat svým dětem islám.

Muslim si může vzít nemuslimku?

  1. Ano, ale Bůh povolil pouze křesťanku nebo židovku. Pro upřesnění – velmi zbožnou a praktikující křesťanku a židovku.
  2. Děti jsou automaticky považovány za muslimy a přijímají příjmení svého otce.
  3. Výchova dětí bude dle islámu, s čímž je samozřejmě nemuslimská žena seznámena ještě před sňatkem. Možnost, že by děti byly vychovávány jako nemuslimové, neexistuje.
  4. Manžel je jinak povinen respektovat náboženství své manželky a jak je známo – muslimové uznávají Ježíše i Mojžíše.
  5. Na manžela také spadá povinnost seznámit svou manželku s islámem a snažit se odpovídat na její dotazy. Znovu zopakuji – seznámit s islámem – nic víc. 

Musím ale napsat – v dnešní době hodně učenců podobné sňatky vůbec nedoporučují a mají k tomu své pádné důvody.

Bůh sňatek muslimky s nemuslimem zkrátka zakázal a povinností muslimů je zákaz respektovat, neboť On ví nejlépe. Jestliže se ale muslimka zamiluje do nemuslima – což se samozřejmě stát může, proč by taky ne – měla by zvážit všechna možná rizika takového vztahu a především si uvědomit – jakýkoliv krok v tomto směru je pro ni hříchem. Sňatek s nemuslimem je dle islámu neplatný! Dále je to záležitost mezi ní a Bohem, každý je zodpovědný sám za sebe.

A Bůh ví nejlépe.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama