Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Muslimové nemají rádi Vánoce

Dostávám se k tématu, které se opakuje každý rok, každým rokem je těch bludů kolem muslimů a vánočních svátků víc a víc.

Je skutečně pravda, že muslimové nemají rádi Vánoce a vánoční výzdobu?

Něco takového samozřejmě pravda není, muslimům tyto svátky vůbec nevadí a už vůbec ne výzdoba, která je spojena s tímto svátečním obdobím, je to nesmysl! V některých muslimských státech vánoční výzdoba existuje a žijí tam společně křesťané i muslimové (někde i po několik generací) ve vzájemné toleranci. Do článku vkládám pár fotografií, které jsou z internetu a dostupné každému, chybí ještě jiné muslimské země, jako například Kuwait, Sýrie (pochopiteně před válkou) atd. Samozřejmě nebudu lhát a psát blbosti o tom, jak se tam nikdy v životě nic nestalo a nebyl mezi nimi žádný problém, určitě ano, ale tak kde se tohle neděje. Vždy, když jsou dvě kultury a náboženství, můžou nastat nějaké menší konflikty nebo neshody, to už tak nějak k lidem patří.

e8afa8f389af9a17058b213f921ec3cf

Jordánsko

Libanon

Libanon

Omán

Dubai

Když vás tu bude víc, můžeme zapomenout na vánoční výzdobu.

Tohle je velmi častá věta, které někteří lidé věří a myslí si, že muslimové mají za povinnost měnit cokoliv v jiné zemi. Muslimové takovou povinnost rozhodně nemají a naopak musí dodržovat všechny zákony té země, ve které žijí. A logicky, když se nad tím zamyslíme, tím, že někdo zničí vánoční výzdobu, neznamená, že se stává lepším muslimem – člověkem, ale naopak. Zničil by něco, na čem druhým lidem záleží a to už je velmi špatně, každý muslim by měl být tolerantní, protože každý máme své.

A jak je to s oslavou, slaví někteří muslimové Vánoce?

Vzhledem k tomu, že v České republice jsou spíše tyto svátky tradiční a ne náboženské, tak ano, jsou někteří muslimové, kteří tyto svátky slaví a především jsou to konvertité, kteří mají své nemuslimské rodiny. K Vánocům mají blízký vztah, protože je znají odmalička a tak tuto tradici dodržují v rodinném kruhu i jako muslimové. Znám ale i pár rodilých muslimů, kteří si tuto tradici přivlastnili a Vánoce jim nejsou cizí. Nutno podotknout, že to nejsou islámské svátky a jestli tito muslimové dělají či nedělají správně, je pouze mezi nimi a Bohem.  

Indonésie

Indonésie

Qatar

Turecko

Turecko

Jak to mají muslimové s přáním k těmto svátkům?

Toto je velké téma i pro samotné učence a napíšu zde názor, se kterým se ztotožňuji. Vzhledem k tomu, že žijeme v nemuslimské zemi (týká se to i muslimské země, kde žijí křesťané a muslimové společně) a spousta z nás má nemuslimské přátelé, rodinu, sousedy a kolegy v práci, kteří i nám blahopřejí k našim islámským svátkům, nevidím důvod, proč nepopřát i my jim krásné dny plné zdraví, lásky a rodinné pohody. Proč nepřijmout od sousedů krabičku s vánočním cukrovím a naopak na náš svátek pozvat sousedy k nám na oběd atd. Muslimové by měli ukazovat krásu svého náboženství svým chováním (dawa), toto je čas, kdy mají tu možnost. 

Co muslimové a Ježíš?

Muslimové si proroka Ježíše (mír s ním) velmi váží. Pro muslimy Ježíš není Bůh a není ani Jeho synem, je pouze prorokem.

Rci: „On Bůh je jedinečný,
Bůh sám o sobě věčný.
Neplodil a nebyl zplozen
a není nikoho, kdo je mu roven.“
Korán: Upřímnost víry

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama