Reklama
 
Blog | Julinka Fatum Lerari

Muslimové nemají rádi Vánoce

Téma, které se opakuje každý rok, každým rokem je těch bludů kolem muslimů a vánočních svátků víc a víc.

Je skutečně pravda, že muslimové nemají rádi Vánoce a vánoční výzdobu?

Něco takového samozřejmě pravda není, muslimům tyto svátky v žádném případě nevadí a už vůbec ne výzdoba, která je spojena s tímto svátečním obdobím, je to nesmysl! V některých muslimských státech vánoční výzdoba existuje a žijí tam společně křesťané i muslimové (někde i po několik generací) ve vzájemné toleranci. Do článku vkládám pár fotografií, které jsou z internetu a dostupné každému, chybí ještě jiné muslimské země, jako například Kuwait, Sýrie atd. Samozřejmě nebudu lhát a psát nesmysly o tom, jak se tam nikdy v životě nic nestalo a nebyl mezi nimi žádný problém, určitě ano, ale tak kde se tohle neděje. Vždy, když jsou dvě kultury a náboženství, můžou nastat nějaké menší konflikty nebo neshody, to už tak nějak k lidem patří.

e8afa8f389af9a17058b213f921ec3cf

Jordánsko

Libanon

Libanon

Omán

Dubai

Když vás tu bude víc, můžeme zapomenout na Vánoce i vánoční výzdobu.

Velmi častá věta, které někteří lidé věří a myslí si – muslimové jsou povinni měnit cokoliv v jiné zemi. Muslimové takovou povinnost rozhodně nemají, naopak musí dodržovat všechny zákony a respektovat tradice i svátky té země, ve které žijí. A logicky, když se nad tím zamyslíme, zničit vánoční výzdobu neznamená – lepší muslim – člověk, ale naopak. Zničil by něco, na čem druhým lidem záleží a to už je velmi špatně, každý muslim by měl být tolerantní, protože každý máme své.

A jak je to s oslavou, slaví někteří muslimové Vánoce?

Vzhledem k tomu, že v České republice jsou tyto svátky spíše tradiční a ne náboženské, tak ano, jsou muslimové, kteří Vánoce slaví a především jsou to konvertité, jelikož mají své nemuslimské rodiny a k Vánocům mají blízký vztah, protože je znají odmalička a tak tradici dodržují v rodinném kruhu i jako muslimové. Znám ale i pár rodilých muslimů, kteří si Vánoce přivlastnili a nejsou jim cizí. Vánoce slaví muslimové i v jiných zemích na základě zvyků a tradic, jako třeba v Americe, Anglii, Francii, Německu apod., ale také Turecko je tím velmi známé, jejich stromeček není vánoční ale novoroční a lidé si tam dávají dárky na Silvestra večer. Nutno podotknout, nejsou to islámské svátky a jestli tito muslimové dělají či nedělají správně, je pouze mezi nimi a Bohem. Každopádně učenci se všeobecně shodují na zákazu jakkoli se podílet na oslavách nemuslimských svátků a povolují pouze ve výjimečných případech a situacích, jako například u konvertitů, kteří ve vánočním období navštěvují své rodiče či rodiny. Což je z náboženského hlediska normální, jsou snad křesťané či židé toho názoru, že by měli slavit islámské svátky? Muslimové mají své svátky, kdy si můžou předávat dárky, vyzdobit dům/byt a užít si společně rodinný oběd i večeři. 

Indonésie

Indonésie

Qatar

Turecko

Turecko

Jak to mají muslimové s přáním k těmto svátkům?

Velké téma i pro samotné učence a napíšu zde názor, se kterým se ztotožňuji. Vzhledem k tomu, že žijeme v nemuslimské zemi (týká se to i muslimské země, kde žijí křesťané a muslimové společně) a spousta z nás má nemuslimské přátele, rodinu, sousedy a kolegy v práci, kteří i nám blahopřejí k našim islámským svátkům, nevidím důvod, proč nepopřát i my jim krásné dny plné zdraví, lásky a rodinné pohody. Proč bychom neměli přijmout od sousedů krabičku s vánočním cukrovím a naopak na náš svátek jim to vrátit pozváním k nám na oběd nebo také krabičkou plnou dobrot? Muslimové by měli ukazovat krásu svého náboženství svým chováním (dawa), toto je čas, kdy mají tu možnost. 

Co muslimové a Ježíš?

Muslimové si proroka Ježíše (mír s ním) velmi váží. Pro muslimy Ježíš není Bůh a není ani Jeho synem, je pouze prorokem.

Rci: „On Bůh je jedinečný,
Bůh sám o sobě věčný.
Neplodil a nebyl zplozen
a není nikoho, kdo je mu roven.“
Korán: Upřímnost víry

Reklama

Reakce na článek: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/92151/ze-muslimum-nevadi-vanoce-jak-kterym.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Celý tento článek překroutil sdělení mého článku a navíc i zmíněné citace jsou vytržené z kontextu. S radostí zopakuji – ano, muslimům vánoční svátky v žádném případě nevadí a už vůbec ne výzdoba, která je spojena s tímto svátečním obdobím, je to nesmysl! Pokud v článku píšu, že muslimům nevadí vánoční svátky a vše s tím spojené, neznamená – jsou to i naše svátky a slavíme je všichni také. Něco takového v mém článku není. Na slavení Vánoc neexistují žádné úhly pohledu (jak zmiňuje autor ve svém článku), v tomhle případě se všichni učenci shodují na zákazu (povolují pouze ve výjimečných případech a situacích, jako například v případě konvertitů…). A já tuhle skutečnost mám zde napsanou, nic jsem neskrývala a nikdy jsem netvrdila, že učenci schvalují, aby muslimové Vánoce slavili. To ale není nic o tom, že bychom neměli rádi křesťany a vadí nám Vánoce! K něčemu takovému neexistuje žádný důvod, protože každý máme své. Ve svém článku rozhodně nikde neuvádím – všechny muslimské země mají vánoční výzdobu, je tam jasně napsané – některé muslimské státy. Je velice zvláštní, autor článku vynechal všechny muslimské země, kde mají vánoční výzdobu a zmiňuje pouze Brunej, kde je zakázána! Stále to není ale o tom, že by muslimové měli problém s Vánocemi jako takovými, křesťané si tam své svátky slaví, mají své kostely a dokonce ten den mají státní svátek. Nemají akorát výzdobu ve městech, ulicích a nákupních centrech, aby muslimové nepovažovali Vánoce za své svátky a neslavili je také, což mají dané zákonem a muslimové na území Bruneje slavit Vánoce nesmí, protože jsou to svátky křesťanské a ne islámské, při porušení těchto zákonů se bude muset muslim zpovídat příslušným orgánům, samozřejmě na základě pádných a věrohodných důkazů. Co se týče přání k Vánocům, i v tomto případě jasně zmiňuji, že tohle je velké téma pro samotné učence a ke kterému názoru se přikláním já. Nic jsem netajila a rozhodně jsem nikdy netvrdila – všichni muslimští učenci přání k Vánocům vesele schvalují. A proč tvrdím, že slavení Vánoc je pouze mezi člověkem a Bohem, když se učenci tak často vyjadřují k tomu, že je to zakázané? To je jednoduché, muslimští učenci odpovídají na dotazy muslimů, co je povolené a co není povolené na základě Koránu a sunny, to je jejich povinnost z náboženského hlediska, kterou si musí splnit. Dále je ale už každého rozhodnutí, co udělá nebo neudělá a je to mezi ním a Bohem. Muslim ví o tom, co je zakázané a proč, jestli i přesto dělá to, co je zakázané, je to jeho soukromá záležitost. 

Tímto bych chtěla poděkovat za šíření mého blogu i článku a čtenáři nechť posoudí sami, zda jsem ve svém článku uvedla nějaké lži. 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama